school and education

Tel.  +370 389 61600
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

The Municipality’s reception desk: +370 389 64041 More information       Anonymous hotline: +370 800 77472 More information

Utenoje atveria duris šiuolaikinio meno ir kūrybos erdvės!

2024 08 22 menasBuvusios Utenos Rapolo Šaltenio progimnazijos patalpos atgyja naujoms veikloms. Šiose erdvėse įkuriamos ekspozicijų – parodų ir renginių salė, kūrybinės dirbtuvės, meno instaliacijų vietos. Šiose erdvėse įsikūrė menininkai: grafikos ir tekstilės dizaineriai, tapytojai, kūrėjai, scenografai, fotografai, meno instaliacijų kūrėjai, kino – muzikos – garso kūrėjai, atlikėjai ir kt.
„Džiaugiuosi, kad buvusi Rapolo Šaltenio progimnazija atgimsta naujam gyvenimui. Čia vietą savo veiklai atras įvairių sričių meno kūrėjai - jiems Utenoje tokių erdvių jau seniai trūko. Suprasdami, kad menininkai iš kūrybinės veiklos pelno nesikrauna, pasiūlėme jiems patalpas panaudos būdu. Teliks susimokėti už patalpų išlaikymą. Labai tikimės, kad ši erdvė artimiausioje ateityje taps dar vienu traukos objektu visiems uteniškiams ir miesto svečiams,” - sakė Utenos rajono savivaldybės meras Marijus Kaukėnas.


Šio projekto iniciatoriai ir vykdytojai (Utenos rajono savivaldybė) siekia, kad erdvės lankytojai susipažintų ir įsitrauktų į kūrybinius procesus, galėtų įsigyti kūrinių, dirbinių, lankytis vykstančiuose koncertuose, renginiuose, dirbtuvėse, parodose bei filmų peržiūrose ir išbandyti patys įvairias edukacijas.
Šiuo metu pagal panaudos sutartis RAPOLE veiklas vykdo:
VIRSMO STUDIJA. Virsmo studijos sesijose naudojami įvairūs dailės terapijos metodai, sukurti specialiai savęs pažinimo teminiams užsiėmimams, o pats kūrybinis procesas turi terapinį poveikį. Tai psichoemocinės sveikatos stiprinimo programos, kurios padės įveikti asmenines krizes, drąsiai pasitikti pokyčius, įsisąmoninti sunkius, sumišusius, neįvardintus jausmus, ankstyvąsias traumas, jas išgyventi saugioje aplinkoje, geriau save pažinti ir priimti tinkamus sprendimus, sustiprinti atmintį, dėmesį, gerinti socialinę adaptaciją ir integraciją, vystyti bendravimo ir bendradarbiavimo gebėjimus, aktyvinti ir/arba koreguoti fizinę ir psichosocialinę raidą, skatinti fizinę reabilitaciją, vystyti asmeninį kūrybiškumą. Dailės terapiniame procese spalva, linijomis, simboliais ir vaizdiniais, skirtingomis dailės formomis bei priemonėmis įkūnijame savo jausmus, nuotaikas, visa, ką sunku įvardinti žodžiais. Būtent tai ir suteikia dailės terapijai stebuklingumo, transformacijos patyrimo – ką sunku pasakyti žodžiais, gali pavaizduoti dailės priemonėmis. Nupiešta, pavaizduota mintis, jausmas, idėja – tai lyg tiltas tarp vidinio ir išorinio pasaulio, tai lyg langas, tai galimybė pamatyti save naujai bei priimti savo visas dalis.
MUZIKOS STUDIJA. Studijoje repetuoja ir ruošiasi konkursams, koncertams bei festivaliams jaunimo grupės „Spektras”, „Aksomas”, merginų grupės „Arnika” bei „Panika”, akustinė grupė „OverLove” bei grupė „Intervalas”.

DAILĖS STUDIJA ,,AQUA“. Dailininko Eugenijaus Nalevaikos kūrybinių dirbtuvių erdvė, skirta akvarelės pažinimui ir menininko gyslelės savyje atskleidimui. Čia vyksta individualios ir/ar grupinės akvarelės pamokos, atvirų durų dienos menininko dirbtuvėse bei meistriškumo kursai profesionalams ir naujausių, šiose erdvėse sukurtų darbų peržiūros-pristatymai visuomenei. Užsiėmimų dalyviai turės galimybę susipažinti su akvarele - viena iš seniausių ir sudėtingiausių tapybos technikų, šiuo metu Lietuvoje ir pasaulyje pamažu susigrąžinanti savo reikšmingumą ir jau gana dažnai pasirenkama jaunų profesionalų kaip pagrindinė meninės raiškos priemonė.
ISTORIJŲ KABINETAS. Dalios Kiaupaitės kuriamas Istorijų kabinetas, tai vieta susitikti pasakojimams ir žmonėms. Čia remiantis bendruomeninio meno principais bus keliami klausimai ir ieškomi atsakymai į Utenos bendruomenėms aktualius klausimus. Kūrėjos tikslas - ugdyti kūrybiškumą, kritinį mąstymą ir sutelkti vietos bendruomenes. Pirmasis projektas startuoja jau visiškai netrukus, jo metu kūrėja kvies buvusius mokyklos, kurios patalpose kuriasi šiuolaikinio meno ir kūrybos erdvė RAPOLAS, mokinius ir darbuotojus dalintis savo prisiminimais ir jų pagrindu kartu kurti.
MIGLĖ KRIŽINAUSKAITĖ. Audiovizualinių menų kūrėja, eksperimentinių ir dokumentinių filmų režisierė, kino programų kuratorė bei edukacinių dirbtuvių organizatorė, šiuo metu gyvenanti ir kurianti Utenoje. 2020 m. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA) ji baigė kino režisūros magistro studijas, o dabar savo meninę ir mokslinę veiklą tęsia praktika grįstose meno doktorantūros studijose (LMTA). Miglės režisuoti trumpo metro filmai sėkmingai keliauja po tarptautinius eksperimentinio kino festivalius.
IDĖJŲ LABAS. Dar viena POKŠT Kūrybinės erdvės iniciatyva, kuruojama Tomo Karklinio. „Idėjų Labe“ uteniškiai ir svečiai galės išsigryninti bei įgyvendinti savo kūrybines idėjas, naudodamiesi dirbtuvių įrankiais ir sukaupta Pokšt patirtimi. Pokšt veiklą Utenoje pradėjo 2015 metais ir tapo nišinės bei bendruomenės kultūros židiniu, pritraukiančiu įvairius šiuolaikinio meno kūrėjus ir kuratorius iš Lietuvos bei viso pasaulio, kurie padėjo praplėsti uteniškių kultūrinę perspektyvą. POKŠT veiklų spektras yra itin platus: nuo vaikų stovyklų, šiuolaikinio meno parodų, dirbtuvių, socialinių, kultūrinių, jaunimo bei aplinkosaugos projektų, gatvės meno iki socialinės integracijos iniciatyvų. Nuo 2015 metų surengta apie 1000 renginių, iš kurių unikalus renginys „Laiveliu į vasarą“ jau tapo tradicine vaikų ir šeimų švente Utenoje. 2018 metais Pokšt Kūrybinei erdvei už tarpdisciplininio meno sklaidą Utenoje buvo suteikta Utenos rajono Kultūros ir meno premija.
PŪGA/73. Dizaino kolektyvas, kurį sudaro dvi kūrėjos, savo darbuose jungiančios nostalgiją ir asmenines patirtis. Unisex drabužių prekės ženklo įkūrėjos siekia sujungti subkultūras su ikoniniais pop judėjimo momentais ir parodyti drabužius, kuriuose dera klubo ir sporto aprangos elementai. Jų gili sąsaja su kontrakultūromis leidžia į kiekvieną kūrinį įdėti asmeninį požiūrį ir patirtį. Pūga/73 tekstilės raštų dizainai yra įkvėpti liaudies pasakų ir simbolikos, tačiau taip pat nagrinėja jų vietą šiuolaikiniame kontekste. Kolektyvas semiasi idėjų iš archyvinių medžiagų, žurnalų ir regiono aplinkos.

MANTAS GOLUBEVAS. Fotografija yra puiki priemonė dokumentuoti ir išsaugoti kultūros paveldą fiksuojant reikšmingus kultūrinius renginius, objektus ir tradicijas ateities kartoms. Patalpų suteikimas leidžia turėti vietą, kurioje galima kurti, eksperimentuoti ir realizuoti savo projektus, taip prisidedant prie kultūrinio gyvenimo praturtinimo. Fotografijos ir meno parodos, kultūriniai renginiai skatina visuomenės domėjimąsi menu ir kultūra, ugdo estetinį suvokimą bei meninį skonį.

„Tai - vienas iš spalvingiausių projektų Utenoje. Labai džiaugiuosi, kad šiuolaikinio meno kūrėjų erdvės, veiklos ir darbai bus atviri visuomenei. Salėje reguliariai bus organizuojami renginiai bei meno galerijos. Žinoma, svarbiausia, kad čia vyks kūrybiniai – edukaciniai užsiėmimai visoms amžių grupėms - vaikams, paaugliams ir suaugusiems,“ - džiaugėsi šio projekto kuratorė, Utenos rajono savivaldybės mero patarėja Gerda Rušienė.
Buvo siekiama, kad naujosios šiuolaikinio meno ir kūrybos erdvės būtų ne tik pripildytos idėjų, bet ir apipavidalintos taip, kad atspindėtų savo paskirtį. Meno erdvių - piešinio ant pastato, esančio J. Basanavičiaus g. 32, Utenoje (buvusi Utenos Rapolo Šaltenio progimnazija) fasadų apipavidalinimo, konkurse dalyvavo 9 kūrėjai, 3 iš jų gavo premijas už pateiktas idėjas (1-3 vietos).
Pastato sienas iliustravo idėjų konkurso I vietos nugalėtojo Lino Kaziulionio piešinys. Žinomo gatvės menininko darbai puošia svarbių pastatų fasadus ir yra žinomi visame pasaulyje. Vienas iš garsiausių autoriaus darbų - Indijoje, Delyje nutapytas kūrinys „Lietuvos - Indijos kultūrinis bendradarbiavimas”.
Ant naujųjų meno erdvių fasadų Utenoje nutapyto kūrinio tikslas – sužadinti vaizduotę, įkvėpti, ugdyti bendradarbiavimą ir perteikti kultūrinį augimą Utenoje, vizualiai parodant dinamišką erdvę, kurioje įvairių sričių menininkai susiburs kurti, dalintis ir įkvėpti.
Piešiniui buvo keliami šie reikalavimai:
• Atspindėti būsimą pastato paskirtį (šiuolaikinio meno erdvės);
• Pozityvumas;
• Unikalumas;
• Dermė su pastato architektūra ir aplinka, vietos kultūros ir istoriniu kontekstu, miesto komunikacija;
• Nekenkti Utenos rajono reputacijai ir įvaizdžiui;
• Piešinys turi užimti ne mažiau kaip 60 proc. pastato fasadų (pietinio, rytinio ir vakarinio).

Anot kūrėjo, pateiktas eskizas vaizduoja gyvybingą Utenos meninę erdvę, pasižyminčią abstrakčiu fonu, atskleidžiančią kūrybos ir bendradarbiavimo erdvės viziją. Eskize aiškiai matomi įvairių meno sričių atstovai, kiekvienas iš jų simbolizuoja kūrybinės raiškos platumą. Eskizas pabrėžia bendradarbiavimo pobūdį, įkūnijama ateities vizija, kurioje Utena garsėja ne tik gamtos grožiu, bet ir gyvybinga kultūrine aplinka. Fone vaizduojama vizuali tekstūrų, spalvų ir formų simfonija. Šis chaoso ir tvarkos sugretinimas atspindi patį kūrybinį procesą – tyrinėjimų ir atradimų kelionę. Fonui pasirinktos spalvos sąmoningai prislopintos, su žemiškais atspalviais, kurie sukelia ramybės, savistabos jausmus bei harmonijos pojūčius.

Naujosiose šiuolaikinio meno erdvėse bus suteikta galimybė ne tik saviraiškai - šį rudenį bus skelbiamas konkursas dėl šio pastato pirmame aukšte esančių patalpų kavinės įkūrimo. Taip pat bus skelbiamas konkursas dėl 4 klasių įveiklinimo kūrėjams.

 

Savivaldybės priimamasis

+370 389 64041