Vairuojant žiemą gali kilti klausimas – kodėl nuvažiavus dešimtis kilometrų nesimato nė vieno barstytuvo? AB „Kelių priežiūra“ primena, kad barstytuvų darbas organizuojamas pagal griežtus kelių priežiūros standartus, o jų maršrutai ir judėjimo logika ne visada sutampa su individualaus vairuotojo kelione.
Barstytuvai dirba pagal iš anksto sudarytus maršrutus, kurie užtikrina, kad slidumą mažinančios medžiagos būtų paskirstytos tolygiai ir efektyviai. Jų veikla nėra atsitiktinė – kiekvienas važiavimas vyksta pagal aiškiai suplanuotą schemą, siekiant padengti kuo didesnį kilometrų kiekį ir užtikrinti maksimalų saugumą.
Pavyzdžiui, per vieną parą, vyraujant snigimui ir neigiamai temperatūrai, valstybinės reikšmės keliuose dirba daugiau nei 300 barstytuvų. Jie išberia tūkstančius tonų druskos, šimtus tonų slidumą mažinančių mišinių ir dar tiek pat tonų tirpalo. Šie skaičiai rodo intensyvų ir nepertraukiamą darbą, kurio tikslas – palaikyti kiek įmanoma saugesnes eismo sąlygas žiemos laikotarpiu.
Barstytuvai juda ne pirmyn ir atgal tarp tų pačių taškų, o žiediniais maršrutais, grįždami pasipildyti medžiagų atsargas ir tęsdami darbus kitose kelio atkarpose. Tokia strategija leidžia optimaliai paskirstyti slidumą mažinančias priemones ir efektyviai prižiūrėti kuo didesnį kelių tinklą.
Be to, barstytuvai važiuoja nustatytu greičiu – dažniausiai neviršijančiu 50 km/h. Šis greitis leidžia ne tik saugiai dirbti sudėtingomis oro sąlygomis, bet ir užtikrina, kad slidumą mažinančios medžiagos būtų paskirstytos tolygiai, užtikrinant jų veiksmingumą.
Vairuotojai ir kiti eismo dalyviai, norintys realiu laiku stebėti kelių priežiūros darbus, tai gali padaryti interaktyviame žiemos kelių priežiūros darbų žemėlapyje ziema.keliuprieziura.lt, kuriame pateikiama informacija apie barstytuvų judėjimą ir jų atliekamus darbus, panaudotų medžiagų kiekius ir 8 val. į priekį suplanuotus darbus.
Be to, apie sudėtingas eismo sąlygas, kliūtis ar kitus pavojus valstybinės reikšmės keliuose galima pranešti telefonu 1871 arba +370 5 232 9600, nemokamai užpildant pranešimo formą interneto svetainėje www.keliuprieziura.lt arba pažymint kliūtis navigacinėje programėlėje „Waze“, kurios pagalba informacija nukeliaus tiesiai į kelininkų naudojamą programą.
AB „Kelių priežiūra“ primena, kad žiemiškos oro sąlygos reikalauja ne tik intensyvaus kelininkų darbo, bet ir vairuotojų atidumo – rekomenduojama rinktis saugų greitį, išlaikyti didesnį atstumą tarp transporto priemonių ir atidžiai įvertinti eismo sąlygas.